Kolik stojí hodinový hotel?   "6 faktorů cenotvorby"

13.02.2024
Ilustrační foto: platba za pronájem pokoje
Ilustrační foto: platba za pronájem pokoje

Zajímá vás, kolik stojí hodinový hotel, potažmo milenecký azyl? Cena může být ovlivněna různými faktory, které si detailně rozebereme v tomto článku. Přečtěte si náš průvodce a dozvíte se, kolik můžete očekávat zaplatit za takový zážitek.

Anebo rovnou mrkněte na naše hodinové hotely v Praze

Jaké jsou faktory ovlivňující cenu hodinových hotelů?

Ilustrační foto: faktory
Ilustrační foto: faktory

Cena, kterou můžete zaplatit za pobyt v hodinovém hotelu či mileneckém azylu, může být ovlivněna různými faktory. Každý má svoji váhu.

Zde jsou ty nejdůležitější z nich:

 • počet hvězdiček hodinového hotelu
 • třída/druh v případě mileneckého azylu
 • vybavení
 • lokalita
 • velikost pokoje/bytu/apartmánu
 • délka stráveného pobytu
 • denní doba
 • speciální požadavky zákazníka


Každý z těchto faktorů si detailněji rozebereme níže

Pokud uvažujete o nějakém hotelu, doporučujeme si přečíst tento návod jak vybrat hodinový hotel

Počet hvězdiček hodinového hotelu

Ilustrační foto: čtyřhvězdičkový hotel
Ilustrační foto: čtyřhvězdičkový hotel

Při výběru vhodného hodinového hotelu je užitečné brát v úvahu počet hvězdiček, které charakterizují úroveň daného místa.

Hodnocení hvězdičkami probíhá po pečlivém posouzení kvality a služeb každého hotelu a může se pohybovat od 1 do 5 hvězdiček. Při této klasifikaci jsou zohledňována obecně uznávaná kritéria jako je kvalita poskytovaných služeb, velikost a vybavení pokojů, recepční služby, stravování a další. Tyto kritéria jsou detailně stanovena a pravidelně aktualizována.


Oficiální klasifikace je dobrovolná a provádí ji v České republice Asociace hotelů a restaurací ČR. Udělené hodnocení platí po dobu 5 let, po níž je potřeba požádat o nové zhodnocení kvality, pokud si hotel přeje nadále uvádět oficiální počet hvězdiček.


Hotely jsou rozděleny do 5 kategorií: Tourist, Standard, Komfort, First Class a Luxus . Dle největšího a nejznámějšího serveru o výletech v ČR kudyznudy.cz je pro hotely stanoveno dokonce celkem 270 hodnotících kritérií. Kromě povinných kritérií se také zohledňují dobrovolně volitelné požadavky při přidělování počtu hvězdiček.


Kategorie Tourist (*)  - zahrnuje cenově dostupné a jednoduché ubytování s minimálním vybavením v pokojích a často se sdílenou koupelnou.


Kategorie Standard (**) - se od jednohvězdičkových hotelů liší zejména díky vlastní koupelně v pokoji, což je běžné pro dvouhvězdičkové hotely.


Kategorie Komfort (***) - značí střední úroveň s lepším vybavením pokojů a koupelen, včetně televize, nabídky nápojů a denního úklidu.


Kategorie First Class (****) - nabízí vyšší standard s pokročilejším vybavením, pokojovou službou a non-stop recepcí, často doplněnou o wellness a fitness.


Kategorie Luxus (*****) - je nejvyší kategorie hotelu s nepřetržitým servisem, včetně parkování s obsluhou a širokou škálou doplňkových služeb, jako je hotelová prádelna nebo kadeřnictví.


Neexistují žádné vyšší kategorie než 5 hvězdiček, ani v zahraničí. Pokud se některé hotely označují jako "7 hvězdiček De Luxe", jedná se obvykle jen o marketingový tah.


Setkali jste se někdy s pojmem Superior hotel? Asociace hotelů a restaurací ČR zařazuje do této kategorie hotely a komplexy s apartmány a studiemi, které dosahují pětihvězdičkové úrovně a poskytují nadstandardní služby přesahující obvyklé standardy, s cílem zajistit hostům maximální komfort nejvyšší kvality.

Pokud Vás zajímá toto téma, můžete mrknout na tyto články v našem blogu o tom jak funguje hodinový hotel či  jak se připravit před návštěvou hodinového hotelu

Třída, vybavení mileneckých azylů

Ilustrační foto: luxusně vybavený pokoj
Ilustrační foto: luxusně vybavený pokoj

Podle úrovně vybavení a luxusu lze milenecké azyly rozdělit rovněž do několika různých kategorií neboli tříd. Rozdělení avšak již není natolik "přísné" jako je to v případě hotelů a ani na to nedohlíží Asociace hotelů a restaurací ČR. Ty nejvyšší třídy nabízejí širokou škálu luxusních služeb a vybavení, zatímco ty nižší se zaměřují spíše na základní potřeby

Obecně se milenecké azyly dělí na standardní, deluxe až po exkluzivní, které již mohou mít třeba soukromou vířivku, masažní vanu, koupel či saunu přímo na pokoji. Možnosti jsou skutečně rozmanité a záleží samozřejmě i na konkrétním podniku

Standardní milenecké azyly - jsou zpravidla menší byty či studia s klasickým vybavením a nábytkem a jsou také tou levnější variantou. Z vybavení zde můžete najít manželskou postel, TV, Wi-Fi, někde i menší kuchyňku, samozřejmě ručníky, fén, mýdlo, šampon, nádobí

Deluxe milenecké azyly již nabízí o level výš větší komfort. Mají zařízené pokoje modernějším, hezčím a dražším nábytkem. Mohou mít také třeba i velká zrcadla nad či vedle postele. Co se té postele týče, tak i její kvalita je mnohem lepší - matrace jsou větší a pohodlnější a také víc vydrží. Může se jednat i o větší apartmán s několika pokoji, plnohodnotnou kuchyní a balkónem či terasou s posezením a nádherným výhledem na město.

Luxusní, neboli také VIP, milenecké azyly, jak již bylo řečeno výše, nabízí větší luxus a rovněž i škálu různých specifických služeb jako například soukromá vířivka či sauna přímo na pokoji, a to jenom pro Vás. Prostory pro Vás mohou zařídit přímo na míru - ozdobit dle Vašich přání, připravit osvětlení, hudbu, můžete objednat něco z jídla či pití apod.

Více o mileneckých azylech rozebíráme v našem článku milenecký azyl - vše kolem něj

Lokalita vs. cena

Ilustrační foto: centrum Prahy
Ilustrační foto: centrum Prahy

Jako u všech nemovitostí, tak i v případě pronájmu hodinového hotelu nebo mileneckého azylu platí, že cena může záviset i na jeho poloze.

Obecně lze říci, že čím jsou tyto ubytovací zařízení blíž k centru města, tím budou dražší než ty na periferii.  Naopak v okrajových částech mohou nabídnout nižší ceny za stejnou úroveň služeb.

V centru je zase veškerá občanská vybavenost a MHD na dosah ruky než někde na okraji města a naopak.

Pokud tedy preferujete klidnější prostředí, větší možnosti bezproblémového parkování a jste ochotni dojít o něco dál, můžete ušetřit na pronájmu. 

Velikost pokoje

Ilustrační foto: dispozice bytu
Ilustrační foto: dispozice bytu

Velikost pokoje je důležitým faktorem při výběru hodinového hotelu.

Větší prostory či apartmány s více místnostmi mohou nabídnout pohodlí a soukromí, které páry vyžadují pro své intimní chvíle. Pro někoho může být důležité mít dostatek místa, zatímco jiní dávají přednost menším a útulnějším prostorám.

Velikost pokoje také přispívá k celkovému dojmu z pobytu a pohodlí, které si páry zde užijí. Při výběru hodinového hotelu by každý měl zvážit své preference ohledně dispozic a přizpůsobit si tak svůj pobyt podle svých individuálních potřeb. 

Délka pobytu a denní doba

Ilustrační foto: písečné hodiny
Ilustrační foto: písečné hodiny

Cena pronájmu hodinového hotelu je také ovlivněna celkovou délkou stráveného pobytu.

Obvykle platí, že čím delší pobyt, tím vyšší cena za hodinu.

Nicméně, některé hodinové hotely nabízejí slevy pro delší pobyty, zlevněné noční či celodenní pronájmy nebo speciální slevové balíčky, které mohou snížit celkovou cenu. 

Navíc některé zařízení mohou mít zavedené tzv. "happy hours", kdy jsou ceny sníženy na určité hodiny ve vybraných časech a je tedy možné získat pokoj mnohem výhodněji, tedy například 2 hodiny za cenu jedné apod. .

To vše může být pro milenecké páry atraktivní možností pro levnější a přesto kvalitní pobyt. Při plánování návštěvy hodinového hotelu je tedy vhodné zvážit délku pobytu a aktuální nabídky, které mohou významně ovlivnit celkové náklady. 

Speciální požadavky zákazníka

Ilustrační foto: milenecký pár ve vířivce
Ilustrační foto: milenecký pár ve vířivce

Někteří zákazníci mohou vyžadovat speciální aranžmá jako romantické ozdobení pokoje, svíčky, květiny, okvětní lístky, láhev luxusního šampaňského či hudbu. Další mohou požadovat servírované jídlo a pití, nebo dokonce osobní servis typu "recepce na pokoj" apod. .

Některé hodinové hotely mohou nabízet již předpřipravené balíčky speciálně přizpůsobené zákazníkovým požadavkům za atraktivní ceny

Tyto dodatečné služby a požadavky mohou zvýšit celkovou cenu pronájmu. Je tedy důležité komunikovat své potřeby a přání s personálem hotelu, aby se zajistilo co nejpříjemnějšího pobytu. 

Příklad ceníku hodinového hotelu

Uvedeme 1 příkad z praxe, kolik může stát hodinový hotel a 1 příklad, kolik může stát milenecký azyl

V případě hodinového hotelu budeme vycházet z průměrné ceny na základě 5 náhodně vybraných tříhvězdičkových hotelů v centru Prahy.

Ceník hodinového hotelu by byl následující:

 • 1 hodina - 600 Kč
 • 2 hodiny - 800 Kč
 • 3 hodiny- 1000 Kč
 • 4 hodiny - 1200 Kč
 • 5 hodin - 1400 Kč
 • Celý den (max 12 hodin) - 1700 Kč
 • Noc (22:00-10:00) - 1700 Kč


V případě mileneckého azylu budeme vycházet z průměrné ceny na základě 5 náhodně vybraných azylů v centru Prahy ze třídy standard

Ceník mileneckého azylu by byl následující: 

 • 1 hodina - 500 Kč
 • 2 hodiny - 700 Kč
 • 3 hodiny- 900 Kč
 • 4 hodiny - 1100 Kč
 • 5 hodin - 1200 Kč
 • Celý den (max 12 hodin) - 1500 Kč
 • Noc (22:00-10:00) - 1500 Kč


Chcete zjistit dostupnost?

Online poptávka

Zarezervujte si místo včas.
Zjistíme dostupnost do cca 5 minut a vyšleme Vám nabídku volných prostorů po obdržení poptávky

Kliknutím na tlačítko pro " odeslání" souhlasíte s našimi zásady pro ochranu a zpracování osobních údajů v souladu se zákonem 101/2000, Sb., Zákon o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, respektive jej nahrazené GDPR a našimi obchodními podmínkami 


*Sleva 10% platí na 1. rezervaci pro nového Klienta. Při rezervaci je nutné uvést promokód "FIRST TIME". Sleva až -55% platí na vybrané apartmány. Sleva až -55% platí pro nové i stálé zákazníky, je nutné uvést promokód "SLEVA55". Slevy nelze kombinovat navzájem. Welcome drink je k jakékoliv rezervaci na celý den zdarma. Welcome drink platí pro vybrané apartmány. Parkování je zdarma pro každého klienta. Parkování platí na vybrané apartmány.
V souvislosti s vládním nařízením hodinový hotel poskytuje ubytování pro účely pracovní cesty, pro cizince a pro osoby s nařízenou karanténou, a to až do odvolání či zrušení opatření
Částka za již zaplacenou rezervaci není vratná